ceg_logo_small.jpg (11465 bytes)

Зелені шляхи в УКРАЇНІ


Історія ЗШ

Що таке Зелені шляхи?

  Зелені шляхи у США

Планована мережа
Критерії ЗШ
Методологія ЗШ
Мережа ЗШ у Центральній та Східній Європі
Історія ЗШ
Спадщина та екомузеї
Контакти
Рух ЗШ виник у Сполучених Штатах Америки. Саме тут, на початку 1950-х, і з'явився термін Greenways для означення рекреаційних маршрутів (для пішохідних та роверових туристів), що покликані розвивати здоровий спосіб життя та екологічні види транспорту, здебільшого у міських зонах. У 1987 стартувала ініціатива по створенню загально-американської мережі зелених шляхів, підтримана спільно Комісією Президента США з питань довкілля (голова - Александер Ламар, губернатор штату Теннессі) та Національного Географічного Товариства (за особистого сприяння його президента Ґілберта Ґросвенора).

Нині у США нараховується 18 000 км зелених шляхів. Сотні соціальних груп залучаються у розвиток концепції ЗШ як на національному і державному, так і на місцевому рівнях. Шляхи мають підтримку державних відомств, що відповідають за національні парки та інші природоохоронні території, крім того значна кількість муніципалітетів запровадила вакансії для спеціалістів по ЗШ. Ідеї зелених шляхів запроваджуються переважно через різногалузеві партнерства із залученням державних структур, бізнесу та громадських організацій.

Провідні американські організації ЗШ:

 • Програма збереження довкілля "Від колій до шляхів", округ Колумбія (Rails to Trails Conservancy (Washington D.C.) www.railstrails.org, www.trailsandgreeways.org
 • Служба Національних парків - Програма річок та шляхів (The Rivers and Trails Program) www.nps.gov/rtca
 • Американські шляхи (American Trails) www.americantrails.org
 • Фонд збереження довкілля (Conservation Fund) www.conservationfund.org
 • Друзі чеських ЗШ (Friends of Czech Greenways) www.pragueviennagreenways.org
 • Альянс Зелених шляхів Східного узбережжя (East Coast Greenway Alliance) www.greenway.org
 • Альтернативні види транспорту www.transalt.org
 • Інформаційний центр для пішоходів та роверистів (Pedestrian and Bicycle Information Center, PBIC) www.bicyclinginfo.org
 • Пенсильванські зелені шляхи (Pennsylvania Greenways) www.pagreenways.org
ЗШ

Зелений Ровер (Східно-Карпатський Зелений Шлях)

Бо·Гу·Лем

Бойківський шлях

Лімниця

  Greenways у Західній Європі

У Західній Європі ідеологія Зелених шляхів почала приживатись наприкінці 1980-х - на початку 1990. В країнах Євросоюзу під ЗШ розуміли зелені коридори, закладені з метою розвитку туризму, відпочинку та екологічного транспорту. Шляхи планували окремо від шосе, вздовж історичних маршрутів, природніх трас чи невикористовуваних доріг та проїздів (в т.ч. залізничних гілок). Мотивація ЗШ пов'язувалась з пропагандою активного способу життя, здоров'я, збереження довкілля, зменшення промислових викидів транспортом та створення безпечного доступу для пересування на роботу чи школу.

Європейська асоціація ЗШ (EGWA) була заснована у 1997 р. у м. Намур, Бельгія. Нині асоціація об'єднує 35 організацій національного масштабу, котрі причетні до впровадження та розповсюдження ідеї ЗШ. Найбільш активні з них функціонують у Бельгії, Іспанії, Великій Британії, Франції, Ірландії, Польщі та Чехії. Багато ЗШ у Західній Європі створені на базі покинутих залізниць ("від колій до шляхів").

EGWA співпрацює з інституціями Євросоюзу з метою розвитку та імплементації у політику ЄС принципів сталого розвитку, збереження довкілля, регіонального розвитку та стимулювання зайнятості. Асоціація залучена до організації акції "Європейський тиждень рухливості", що проводиться 16-22 вересня щороку в більш ніж 1300 містах по всій Європі (www.mobilityweek-europe.org)

history_pic2.jpg (15801 bytes)

Провідні оператори ЗШ у Західній Європі:

 • Європейська асоціація Зелених шляхів - European Greenways Association (L'Association Europeenne des Voies Vertes) www.aevv-egwa.org
 • Залізничні маршрути - Chemins do Rail, Бельгія www.cheminsdurail.be
 • Французька асоціація розвитку веломаршрутів та зеленого транспорту - L'Association Francaise de Developpement des Veloroutes et Voies Vertes (AF3V), Франція www.AF3V.org
 • Фундація іспанських залізничних шляхів - Fundacion de los Ferrocarilles Espanoles, Іспанія www.viasverdes.com
 • Екологічно-сприятливий транспорт - Sustainable Transport (Sustrans), Велика Британія www.sustrans.org
 • Рада спадщини - The Heritage Council, Ірландія www.heritagecouncil.ie
 • Італійська асоціація ЗШ - The Italian Greenways Association, A.I.G., Італія www.greenways.it

  Зелені шляхи у Центральній та Східній Європі


Концепція ЗШ була запроваджена у Центральній та Східній Європі починаючи з Чехії. Перший проект датується 1990 р., коли група американців чеського походження під проводом Лю Хмеляжа розпочала розвиток ідеї Зеленого шляху з Відня до Праги. У 1998 р. Чеська фундація "Партнерство заради довкілля" (Nadace Partnerstvi) (м. Брно) заповзялась розвивати загальнодержавну програму ЗШ, що принагідно була покликана дбати за покрашення довкілля та соціального життя.

Проект Центрально- і Східно-Європейських Зелених шляхів (Central and Eastern European Greenways, CEG) запроваджується в якості соціальної програми в регіоні починаючи з 2000 р. Ця програма поточно координується Партнерством заради довкілля та сталого розвитку, котре об'єднує партнерства-засновників з Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії. Мережа Зелених шляхів CEG нині складається з 8 далекобіжних шляхів та біля 12 місцевих петель-відгалужень. Всі шляхи CEG створюються у відповідності до загальної системи критеріїв. Починаючи з 2005, програма CEG щороку присуджує нагороду Фонду Рокфеллера найкращому шляху Центральної і Східної Європи.

Програма CEG розширюється і залучає нові ініціативи ЗШ від партнерів з інших країн регіону, а саме Австрії, Німеччини, Білорусі, України, Сербії, Чорногорії, Боснії та Герцеґовіни, Словенії та Македонії.

Провідні організації ЗШ у Центральній та Східній Європі:

  Зелені Шляхи в Україні


В Україні Зелені шляхи отримали розвиток завдяки проекту Зелений Ровер (Zielony Rower), котрий втілюється з 2005 р. стараннями польських організацій Бещадське товариство велосипедистів (Bieszczadzie Towarzystwo Cyclistow, BTC www.btc.bieszczady.pl), у співпраці з  Фундацією "Partnerstwo dla Srodowiska" та Львівським велоклубом "Рух".

Паралельно проект Greenways отримав розвиток в особі Фундації "Карпатські стежки" (www.stezhky.org.ua) Під час підготовки проекту для грантової програми Matra-KNIP фундація отримала матеріали тренінгу Lead International, організованого українським видавничим центром "Зелене досьє" та благодійною організацію "Центр громадських ініціатив" в рамках гранту Британської Ради у Україні та Міністерства у справах охорони довкілля, харчових продуктів та сільського господарства Великої Британії. Дані матеріали містили основні принципи функціонування зелених шляхів, як-от соціальна та екологічна спрямованість, зрівноважений розвиток, пропагування активного способу життя тощо, з якими діяльність "Карпатських стежок" концептуально співпадала. Невдовзі були налагоджені контакти з представниками чеських та польських координаторів Зелених шляхів.

На запрошення від згаданих партнерів фундація прийняла участь у щорічній конференції Асоціації Центрально- та Східно-Європейських Зелених шляхів у Болгарії, в рамках якої була проведена презентація діяльності Фундації та підписана Сопронська декларація, яка задекларувала участь України в розширенні програми ЗШ на її територію.

В найближчій перспективі розробка далекобіжного транскордонного шляху "Бо·Гу·Лем" (Бойківщина-Гуцульщина-Лемківщина), що покликаний об'єднати ці споріднені, але постраждалі від військового лихоліття терени Зеленим шляхом, а також далекобіжного зеленого "Бойківського шляху" та відгалуження від нього долиною ріки Лімниця.

Портал 'Громадський простір' : Civic Space Internet
Portal
uk_knopka.jpg (6099 bytes)