Зелені шляхи в УКРАЇНІ


  Зелений Ровер (Східно-Карпатський Зелений шлях)  
Що таке Зелені шляхи?
Критерії ЗШ
Методологія ЗШ
Мережа ЗШ у Центральній та Східній Європі
Історія ЗШ
Спадщина та екомузеї
Контакти

Проект "Зелений Ровер" відкриває сторінку в формуванні транскордонної мережі туристських шляхів, популяризації знакованих туристичних продуктів, а також заохочення населення до охорони культурної та природної спадщини. Віссю бещадського шляху у Польщі є велосипедний маршрут "Зелений Ровер", котрий з'єднує найприбавливіші місця краю - природні та культурні приваби, майстерні народних умільців (гончарство, ткацтво, різьбярство), галереї, а також інші місцеві ініціативи, спрямовані на збереження спадку в Бещадах.

[Довідка: Бещади - крайній на південний схід і доволі відокремлений регіон Польщі, частина великого "лука" Східних Карпат - вічного свята природи. Століттями тут тривали зіткнення різних культур, народів та етнічних груп - румунів, лемків, бойків, євреїв, циганів, русинів, поляків, словаків, українців та мадярів. Бещади нині також один з найменш заселених гірських районів Європи, значну їх частину займають ділянки пралісів карпатської пущі, що стали домівкою для великих хижаків ведмедя, вовка та рисі]

Під час мандрівки Шляхом можна спостерігати досягнення екотуристики та традиційних ремесел, побувати у ткацьких майстернях при школі у Поляні чи майстрів художньої кераміки при агрооселях в Янковцах та Бубрце. Варто зазирнути й до Затварніци, де при бойківській світлиці можна ознайомитись зі зразковим екологічно безпечним господарством, що відповідає принципам зрівноваженого розвитку, і котре пропонує ремісничий крам, мистецькі витвори та кулінарні цікавинки Бещад. Суттєве зацікавлення можуть викликати місцеві дійства та ярмарки - наприклад, фестиваль "Бойковіана" чи "Кінські торговища". Запевняємо, що тут не забракне місцевої кухні, музики та атмосфери бещадських околиць.

Велосипедний шлях "Зелений Ровер" формує основу загального проекту "Зелений Шлях Східних Карпат". Він є міжнародним, простягається у головній частині на 350 км, спроектований у вигляді петлі (загальна довжина відгалужень 1300 км), що робить коло в теренах площею 2429 км2 польських Бещад, словацького національного парку "Полонини" та українського Ужанського національного природного парку - першого в світі трьохстороннього міждержавного біосферного заповідника UNESCO "Східні Карпати".  У 2002 р. і першій половині 2003 р. були частково прокладені шляхи у Польщі та Словаччині. У 2005 р. ЗШ "Зелений Ровер" потрапив до України у вигляді відгалуження до Львова, що проходило місцями Швейка. Технічне сприяння надав львівський велоклуб друзів природи "Рух".

Звідки виникла ідея?

Думка про створення шляху ґрунтувалась на переконанні, що спільні засоби та культурно-природничі приваби польсько-словацько-українського прикордоння повинні становити джерело задоволення потреб його мешканців, а також обумовити розвиток послуг знакованих продуктів, що пропонуються на світовому ринку туризму. Проект "Зелений Ровер" як велосипедна екологічна стежка виник у 2000-2001 рр. в межах округу Лєско. Ініціатива по створенню належить Бещадському інформаційно-туристичному центру, учнівському спортклубу "Башта", групі лісотехнічних шкіл разом з Лєсківським надлісництвом. Ідея про створення Бещадського зеленого шляху об'єднав регіональних активістів, що функціонували в рамках партнерства "Зелені Бещади". Власне його було залучено до співпраці в другій половині 2001 р. завдяки місцевих діячів, що представляли: 8 сільрад, 9 товариств, 5 шкіл, 2 підприємницькі структури та Бещадський національний парк.
Співпрація виникла в рамках Програми розвитку села Польсько-Американської фундації Свободи, координованої Фундацією сприяння селу (Проект партнерських груп Фундації "Партнерство заради довкілля"). Завдяки Бещадському інформаційно-туристичному центру в Лєско підготовлено концепцію і опис перебігу велосипедного маршруту, що формуватиме вісь для транскордонного Зеленого шляху Східні Карпати під спільним логотипом знакування "Зеленого ровера".
Головними співвиконавцями проекту є Бещадське екотуристичне товариство "Башта", котре займається іншими проектами популяризації роверового туризму, та Бещадське товариство велосипедистів з Устшик Дольних.

Туристичні приваби:

 • поселення на теренах найбільшого в Польщі гірського природного парку - Бещадського НПП;
 • піші та кінні прогулянки полонинами;
 • велосипедні мандрівки гірськими долинами;
 • подорож бещадською лісовою вузькоколійною залізницею, з паровим локомотивом масивами Ціснянсько-Ветліньського ландшафтного парку;
 • знимкування, спостереження, пошук слідів карпатської звірини (зубрів, вовків, оленів, птахів) - екологічні прогулянки з провідником;
 • вечорниці з карпатською музикою та вином - зустрічі з цікавими людьми;
 • ознайомлення з старовинними дерев'яними церквами;
 • відвідини галерей та майстерень митців та ремісників;
 • майстер-класи традиційного ремесла та рукоділля (гончарство, створення прикрас з паперу, рисування на склі, живопис, ковальська справа, плетення лози), напр. школа паперових робіт в Бубрце, майстерні художньої кераміки в Янковцах;
 • польоти на планері, літаком чи парапланом над горами;
 • поїздки саньми з собачою упряжжю або сніговим мотоциклом, а також лижні походи;
 • осінні та весняні фотосесії;
 • сплави на каяках та байдарках по рукотворному Соліньському Озерці або гірській ріці Сан;
 • відвідання екомузею "Три культури" в Лютовісках;
 • історичні залишки, пам'ятки, місця культури єврейських поселень;
 • кухня багатьох культур та народів, напр., приготування страв в "Колі сільських господинь" в Угерцах Мінеральних;
 • збирання лісового моху;
 • об'єкти природно-заповідного фонду та екологічні стежки;
 • риболовля гірських видів риб, форелі та ліпені;

На шляху Зелений Ровер можна скуштувати відомого шишкового меду, придбати самобутні вироби з глини чи іконку, ба навіть фігурку бещадського оберега Дусьолка на вдачу. Тутешні вироби "виготовлені в Бещадах" позначені логотипом у вигляді ведмедя, що котить коло.

Головні місцевості

Шлях проходить здебільшого сільською місцевістю, а також через селища Цісна, Баліґрод, Соліна, Ольшаніца, Лютовіска, Чарна та Команьча. В Бещадах є два невеликі містечка - Лєско та Устшикі Дольнє. Тут мешкає біля 55 000 гостинних осіб.

Загальний опис Шляху

Головна вісь шляху з польського боку налічує 125 км, з'єднуючи пункти перетину кордону в Словаччині та Україні. В цю вісь вписані кільканадцять тематичних відгалужень, довжиною понад 1300 км велосипедних трас різного рівня складності. На словацькому боці прознаковано біля 50 км головного маршруту. Зелений Ровер є замкнутою петлею довжиною 350 км навколо міжнародного біосферного заповідника "Східні Карпати", що дає можливість туристам ознайомитися із трьома природніми парками: Бещадського в Польщі, "Полонини" - в Словаччині та Ужанського НПП в Україні.

Географічна характеристика шляху (ключові місця, початковий та кінцевий пункти)

Головна вісь (автодорога R 61): Розтокі Ґурне (пункт перетину кордону до Словаччини) - Цісна - Соліна, Мицковце - Лєско - Ольшаніца - Бжеґі Дольне - Крошценко/Cмільниця (пункт перетину кордону до України).

Початкові населені пункти: Устшикі Дольне (сюди можна доїхати потягом) та Лєско.

Довжина - 900 км, що включає:

 • 105 км головної осі міжнародного шляху;
 • 200 км гірських маршрутів "Екстремальні Бещади";
 • 595 км місцевих маршрутів.

Поверхня - дороги з твердим покриттям (головна вісь)

 • 22,22% - 200 км ("Екстремальні Бещади"), лісові та польові дороги;
 • 44% - 396 км, дороги з обмеженого числа транспортних засобів, частково закриті для автомобілів (гірські та лісові з твердим покриттям);
 • 12,24% - 110,2 км - автодороги з незначним рухом (місцевого значення);
 • 21,54% - 193,8 км - дороги з інтенсивним рухом (районного та обласного значення).

Головні користувачі:

 • Головна вісь: велосипедисти
 • Місцеві шляхи та відповідні туристичні пропозиції: гірські ровери, пішохідний туризм, каяки, бігові лижі, кінні шляхи

Додаткові варіанти: вузькоколійна залізниця, екологічні фотомандрівки, вистежування слідів звірини в Бещадському НП та інших заповідних територіях, участь в місцевих дійствах та заходах, майстерні рукоділля та ремесла (гончарство, бібулькарство, рисунки на склі, традиційна випічка хліба на листях хріну тощо), екомузеї, в тому числі "Трьох культур" в Лютовісках, "Голе" в Дзвінячу Дольнім і багато інших.

Добирання громадським транспортом: найкраще розпочинати рух по шляху з Лєско, де знаходиться садиба Карпатського центру активного туризму Зеленого Ровера. Іншим зручним місцем старту є м. Устшикі Дольнє, куди можна втрапити залізницею з Саноку (2-3 год).

З Варшави в Бещади можна доїхати потягом, автобусом чи маршрутним таксі (переїзд 7-9 год). Вирушаючи з Кракова, найкраще дістатися Жешова, далі автобусом до потрібного в Бещадах пункту. Дані про сполучення: залізниця - http://www.pkp.pl, місцеві автобуси та приватні мікроавтобуси - http://www.bieszczady.pl, автобуси міжміські - http://www.pksconnexsanok.pl

Наявні карти та путівники

 • "Зелений Ровер - Зелений шлях Східних Карпат", путівник по шляху та туристична мапа, мірило в 1 см - 1 км (1:100 000), видавництво Компас, Краків 2003, польською, англійською, словацькою та українською мовами. Наявний в усіх книгарнях Польщі;
 • "Бещади", туристичний довідник, мірило в 1 см 750 м (1:75 000), видавництво Демарт, Варшава, 2006 р.

Що вдалось зробити?

У 2001 р. громадські організації та 8 бещадських сільрад приступили до підготовки концепції та техніко-економічного обґрунтування проекту мережі велосипедних маршрутів у Бещадах, а члени партнерства запропонували ряд вартих уваги місцевих ініціатив, що в перспективі мали би зайняти місце туристичних атракцій на пропонованому шляху. Основою для маршруту є велосидний шлях "Зелений ровер", що з'єднує найпривабливіші місця краю. Розвиток діяльності на теренах Бещад та налагодження зв'язків з зацікавленими велотуристичними осередками у Словаччині (Сніна) та Україні (Ужанська долина) надав проекту характер транскордонного велошляху. Керівництво проекту взяло участь у навчальній поїздці до Винних стежок Моравії у Чехії, а також в багаточисленних тренінгах на тему туристичних продуктів та формування роверових маршрутів. У 2002 р. - Міжнародному році Екотуризму та Світовому році гір - завдяки Міністерству господарства Польщі шлях вдалося прознакувати. Поточним координатором подальших заходів по Шляху є Бещадська фундація заради довкілля.

Приклади реалізованих місцевих проектів

Серед локальних ініціатив, що були здійснені в рамках Шляху "Зелений ровер - Зелений шлях Східних Карпат" сформувалися оригінальні проекти в області розвитку екотуризму (реалізація передумов розвитку водного та кінного туризму в Бубрце та Лєску), ініціативи на предмет відродження самобутніх ремесел (зміцнення ткацьких та художньо-керамічних традицій, екомузей при агрооселі в Янковцах), місцеві імпрези та ярмарки (Агротуристична ярмарка тощо) та інші цікаві ініціативи.

 • Ткацькі традиції в Поляні "По нитці до хлібчика"

Ініціатори проекту, зосереджені довкола початкової школи в Поляні (Чарна сільрада) вирішили заснувати ткацьку майстерню на базі колишніх верстатних цехів, курсів ткацтва для місцевих жителів та дітей. Майстерня становитиме фундамент для формування туристично-освітніх пропозицій стосовно організації зелених шкіл та поєднання різноманітних продуктів та послуг, пропонованих організаціями району Поляни та околиць (агрогосподарства, кінні заводи та інші заклади). Такими чином, Поляна, будучи розташованою на шляху "Зелений Ровер - Зелений шлях Східних Карпат" стане невід'ємною частиною туристичного продукту разом зі схожими ініціативами в Бещадах та Біосферному заповіднику "Східні Карпати".

 • Бойківська світлиця. Осередок сталого розвитку у Затварниці.

Громадська організація "Дітям Бещадської школи у Затварниці", що викикло з ініціативи батьків, учителів та інших мешканців для порятунку сільської школи, підготувало проект створення осередку сталого розвитку, котрий матиме за основну мету утримування школи, а разом з тим - об'єднання та активізація общин. Натхненням послужила стара бойківська хата - остання в тому краю. На базі заснованої в хаті школи виникло зразкове екогосподарство з наметовим табором, творчою майстернею та крамничкою-галереєю, де плануєть продаж ремісничих, мистецьких чи кулінарних виробів, а також інших продуктів, що пропагують місцеві природні чи культурні надбання.
Поклики: веб-сторінка світлиці, фестини в Затварниці

 • Гостинна Бубрка

Бубрка є типовим бещадським поселенням, що бореться з соціально-економічними проблемами, переживає поширені проблеми сільських районів, пов'язані із занепадом землеробства, безробіттям та занедбаною інфраструктурою. Однак тут склались хороші умови для розвитку сільського та активного туризму, а жителі відзначаються талантами у багатьох ремеслах, а саме: плетення лози, виготовлення паперу та гончарство. Проект координується через Галицькі гостинні господарства, завдяки чому сприяє зростанню привабливості туристичної Бубрки, визначення місцевості, зручної для туризму без шкоди для довкілля. Реалізація проекту при участі 60 жителів призвела до формування базової інфраструктури для пішохідного, роверового та водного туризму.

 • Бойковіана. Традиції та спадок Карпат

Місією проекту є порятунок та збереження карпатської спадщини в транскордонному регіоні біосферного заповідника "Східні Карпати". Підтримка зникаючих соціальних звичаїв на кшталт ремесел, знахарства (штука людова), місцевої кухні, танців та карпатської музики призвели до збагачення туристичних пропозицій Бещад, заохочення до міжкультурного обміну, зростання свідомості місцевих жителів краю щодо цінності спадщини та потреби збереження унікальних краєвидів та довкілля. Товариство "Бойковіана" запланувало перепис зникаючих професій, обрядів та звичаїв, підготовка туристського путівника, проведення майстер-класів для творчих людей, дітей та молоді, організація пізнавально-навчальних мандрівок до місць довоєнного розташування бещадських сіл.

 • "Не святі горшки ліплять" - традиція та громадськість. Гончарство, вироби з глини.

В міжвоєнні роки в Бещадах гончарські майстерні практикували виготовлення посуду з глини. Гончарські традиції були особливо притаманними для двох бещадських поселень - Бубрки та Янковця. Товариство "Галицькі гостинні господарства" підготувала проект відновлення призабутих гончарських традицій в краю шляхом створення екомузею. Осердям музею послужать два новостворені гончарські цехи з відповідними печами до випалювання посуду та скульптур, а також галерея рукоділля, через яку продаж місцевих глиняних продуктів на шляху спадщини "Зелений ровер - Зелений шлях Східних Карпат". Майстерні створені при агрогосподарствах у Янковцах та Бурбці.
Веб-сторінка Янковце

Контакти:

Бещадська фундація заради довкілля /
Fundacja Bieszczadzka partnerstwo dla Srodowiska
Пшемислав Олдаковскі / Przemyslaw Oldakowski
тел./факс: +48 13 469 72 97, +48 692 118 905
e-mail: p.oldakowski@fundacja.bieszczady.pl
http://www.fundacja.bieszczady.pl/

Бещадське екотуристичне товариство "Башта" /
Bieszczadzkie Stowarzyszenie Ekoturystyczne „Baszta"
Збіґнєв Пшитульскі / Zbigniew Przytulski
Pl.Konstytucji 3 Maja 7, 38-600 Lesko,
тeл/факс:(0-13) 469 62 90 , +48 605 205 709
e-mail: zbyszek@poczta.bieszczady.pl

Бещадське товариство роверистів / Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistow
Кшиштоф Плямовскі / Krzysztof Plamowski
ul. 29 Listopada 51/1, 38-700 Ustrzyki Dolne
тел.+48 693 131 033
e-mail: plamowski@onet.pl
http://www.btc.bieszczady.pl/

Планована мережа ЗШ


Зелений Ровер (Східно-Карпатський Зелений Шлях)

Бо·Гу·Лем

Бойківський шлях

Лімниця

 

Портал 'Громадський простір' : Civic Space Internet
Portal
uk_knopka.jpg (6099 bytes)