Головна · Статті · FAQ · Поклики · Контакти · Архів 18.01.2019
ПошукОстанні новини
Карпатська обсерваторія ім. Товариша Хрущова
Василь Палійчук ― богатир радянської літератури
Сакральне серце Чорної Гори
Операція «ліс або життя»
Семінар-табір «Волонтерство в ПЗФ»

Останні статті
Карпатська обсерваторія ім. Товариша Хрущова
Василь Палійчук ― богатир радянської літератури
Сакральне серце Чорної Гори
Операція «ліс або життя»
#І чьо там на Попí?
Гість
логін

парольВідновити пароль
Коли приходить Білий Слон
Осінь – традиційна пора для продовження робіт на обсерваторії Попивана. Так вже повелося. Сезон майже закінчився, туристів усе менше – якраз пасує навідатись на Чорну гору. З минулого року початий ремонт рятувального посту тепер практично доведений до нормальних умов існування. Начальник поста Тарас Бринда планує чергування до перших чисел грудня, принагідно запрошуючи волонтерів типу мене там почергувати. Висмикую кілька днів для цього і через плин часу вже мощуся на верхній полиці нічного рахівського «плацкарта».

Перед тим зв’язуюся з «рятувальником» Сашком, який мав прийти туди швидше мене, для годиться. Тараса в той час не було, він був у відрядженні. Богданським — а відтак і шкільним (!) — автобусом добираюся до Лугів, де мені щастить спіймати КРАЗа з бетонною трубою аж до Бальзатульської гаті. Дорогою догори ще знаходжу кілька білих грибів, які точно потішать рятувальний пост свіжим лісовим м’ясом.

Мухомори направду подивували: висота їх зростання була рекордною для моєї пам’яті (Васкул 1730 м)

Зійшовши на вершину, чую звуки активності. Глянувши з подвір’я на підвальний рівень, із здивуванням зустрічаю земляка Сашка Гулика, якого давніше вже знаю. Отакий сюрприз. Сашко без діла не сидить: зриває з мощеного каменем подвір’я нижнього рівня нашарований історією пісок. Пригощає чаєм та куском хліба з варенням. Свіжі гриби Сашко приймає з належністю. Обсерваторію кутає осіння пелена. Тим не менше, повз обсу чигають туристи і навіть не переймаються поганою погодою.

Перекусивши, деякий час ходжу довкола і фотографую. Відтак пристаю допомагати Сашку. Плануючи цю поїздку, власне і хотів долучитись до робіт. Поки видно — працюємо. Погода мерзенна: моросить дощик, який з настанням ночі перетворюється у снігову крупу. Зате в рятувальному пості гудить тягою в трубі піч-булер’ян, що формує затишок для мешканців найвищого поста в країні.

До фронту робіт бригади цієї осені варто зарахувати, головним чином, відновлення мурів по периметру обсерваторії. Робота титанічна. Хлопці вже частково розчистили фундаменти і де-не-де залили нові стяжки. Однак жовтневе похолодання зі снігом всіх зігнало вниз. Крім Сашка, який тут, між іншим, з самого початку (тобто з 2012 р.)

Окрім печі, маємо у розпорядженні газову плитку та генератор. Приємним сюрпризом для мене стало освітлення у вигляді LED-світильників. Порівняно з верхньою кімнатою №20, тут вже не так сиро, і стіни виглядають сухими. Спання на традиційному пінопласті тепле і комфортне. На вечерю в нас макарони з грибами.

Вночі від вітру дуже гримали віконниці. Закрити їх повністю через намерзлий сніг так і не вдалося.

Зранку гора присніжена, однак Сашко не полишає надій йти копати рів біля каплички (так заповідав з вечора по інтертелекому «виконроб» Володимирович). Однак вітер і сніг роблять своє, тому швидко знаходиться інша – більш внутрішня робота. Приступаємо до розчистки крайньої зліва кімнати конюшень. Задача полягає у знятті верхнього шару землі, яку нанесло сюди часом. Відчуваємо себе археологами, час від часу знаходимо цікаві артефакти - частини механізмів чи інших конструкцій, призначення яких нам не відомо. Пізніше розчищаємо підсобку з піском і шутром до «нульового» рівня. Уздовж стін є залишки оригінальної підлогової плитки.

…Вперше цю плитку ми розкопали рік тому, коли зачищали прохід з кухні рятувального поста до кімнати. Радості було…

В середині дня циклон розроджується дрібним дощиком-мжичкою, від чого з ринв починає текти вода. Заносимо до підвальної ніші з боку Говерли сталевий чан для замішування розчину. Наразі він працюватиме резервуаром для збору дощової води, яка тут душем ллється з даху. Через деякий час заповнюємо наполовину 200 л металеві діжки.

Попри непогоду, Сашко все-таки проводить «розвідку боєм», копаючи рів під мури. Тим часом я готую обід. Ним буде смажена картопля з салом.

З’являється азарт вичищати підлогу підвального поверху аж до сходів у головний корпус. Сегменти з цілою плиткою зачищаємо обережно, майже гладимо. З сумом констатуємо, що відсутня в більшості коридору плитка зірвана цілеспрямовано – тобто залишена по краях (де вона обрізана). Злодюги-гуцули не гребували нічим у зловісний 1939 р…

Ближче до вечора чуємо в коридорі якийсь рух…. Туристка. Сама. В таку погоду.

Запрошуємо в тепло. Якийсь час соромиться, але потім заходить. Каже, що вона Наталя з Києва.

Зранку -3 і прийшов до нас в гості Білий Слон. Наталя слухає наших порад і в «молоці» вирішила Чорногорою не йти. Я теж потрошку збираюся в дорогу, через Шибене. Сашко гріє воду, щоб розтопити сніг в завісі центральних воріт і зробити її заміри для виконроба. Погода зовсім не надихає (на відміну від Сашка) бригаду хлопців все кидати і їхати на гору. Однак через пару днів обіцяють сонце і мінімальне потепління.

Перед спуском обходжу відвідувані туристами приміщення і... від побаченого просто кам'янію від злості... Сміття гарно запаковане і залишене, очевидно, нам... Людські екскременти просто на сходах.... Як тут не лаятись?

Кілометром нижче - осінь. Дощова і болотиста. На горі краще…

Р.S. Ще дописуючи дану статтю, набрав Володимира Ідака. Він з бригадою якраз виїжджав з Верховинщини, завершивши черговий робочий цикл на Попі. Втомлені, але задоволені.

Всі світлини

Ще на цю тему:


Білий Слон: три дні з хроніки реанімації
Роботи 8-11.11.2014
Піп Іван Чорногірський: бригада стала до праці
Wiki: Астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині Піп Іван
Допомагаємо відновлювати обсерваторію на горі Піп Іван
Коментарі
Коментарі відсутні.
Додати коментар
Будь-ласка, зареєструйтесь для внесення коментарів.
Інтернет-крамничка сучасної української літератури

Запрошуємо до членства


ЗН?ЖК? ВІД:

Острівець

Мандрів 15%

15%

15%

15%
10%

10%

7%

Садиба Арніка 10%

У Пилиповича 15%


Код для вашого сайту
© 2000-2017 karpatia.org.ua
   -     Greenways   ...