Головна · Статті · FAQ · Поклики · Контакти · Архів 21.02.2019
Пошук



Останні новини
Карпатська обсерваторія ім. Товариша Хрущова
Василь Палійчук ― богатир радянської літератури
Сакральне серце Чорної Гори
Операція «ліс або життя»
Семінар-табір «Волонтерство в ПЗФ»

Останні статті
Карпатська обсерваторія ім. Товариша Хрущова
Василь Палійчук ― богатир радянської літератури
Сакральне серце Чорної Гори
Операція «ліс або життя»
#І чьо там на Попí?
Гість
логін

пароль



Відновити пароль
Закарпаття vs. Прикарпаття: хто краще ґаздує в лісі
Закарпаття. Край, який відгороджений від решти країни високими карпатськими горами. Приїжджаючи сюди, відчуваєш його окремішність. Діалект, звичаї, побут ― все це відчутно відрізняється від решти західноукраїнських жителів. Не стала винятком й лісозаготівельна промисловість, інтерес до якої виник у редакції нашого сайту.

Прогресивність закарпатського лісогосподарства ще донедавна була підтверджена сертифікатом Лісової Наглядової Ради (FSC), що підносило якість реалізованої деревини на суттєво вищий ціновий рівень. Однак виявлення ряду суттєвих порушень під час чергового аудиту компанією світового класу SGS призвело до анулювання групового сертифіката для усіх державних лісогосподарських підприємств Закарпатської області. Відтоді кожне ДЛП краю вирішує питання сертифікації індивідуально.

Допоки аудит триває, нами було відвідано територію ДП «Мокрянське лісомисливське господарство», на території якого знаходиться ряд високогірних об’єктів природно-заповідного фонду Закарпаття.

На противагу, зокрема, прикарпатським лісорозробникам, закарпатські лісоруби досі використовують колісну трелювальну техніку, що завдає менше шкоди для довкілля, та повітряно-трелювальні установки, які дозволяють заготовляти ліс на схилах без необхідності прокладання лісових доріг. І це на ділі, а не на папері, як це має місце у випадку івано-франківських лісівників (приємний виняток - «Вигодський лісгосп»). Не розікрали, не розібрали на запчастини, реально їздить і при ділі. Також чи не вперше я побачив на трелювальнику стягнутий з крутосхиленого зрубу сухостій (що свідчить про порядність лісівників).

Втрата сертифіката активізувала діяльність Мокрянського лісопідприємства. Зокрема, в долинах річок оперативно замінено чи встановлено нові квартальні стовпи, прибрано лісосіки та розміщено дороговкази при устях приток. У місцях відпочинку працівників розташовані скрині для сміття та діжки для заправки бензопил. Останнє дозволяє уникати проливання ПММ на землю і їх подальше проникання у екосистему. Ми бачили багато свіжозбудованих містків, завдяки яким техніка не переїжджає річки та потоки і не забруднює їх. Гуртожитки лісорубів прибрані, доглянуті. Часто в долині Мокрянки можна бачити альтанки для відпочинку туристів, мистецько оздоблені декоративними елементами. Інше питання, чи поїдуть туристи в лісорубний рай (чи пекло?).

Лісорубний гуртожиток в урочищі Хрест, 16 років тому покинутий та оточений глухим лісом, сьогодні як маяк видно за кілометр серед суцільних зрубів. Нині він приватизований кмітливими ґаздами, які випасаючи телят, відновлюють закарпатське фермерське господарство.

Для Закарпаття є типовим будівництво перекатів у руслах річок, які здалеку здаються милими та естетичними, як можна подумати дорогою, наприклад, на о. Синєвир. Головне призначення цих непростих інженерних рішень ― сповільнення паводкових вод. Також бачили ми і кашиці або берегоукріплюючі дамби, які бережуть дороги уздовж річок. Проблема повеней на Закарпатті є особливо актуальною серед усіх інших руйнівних явищ природи.

Великою спокусою для закарпатських лісорубів є території заказників. Закон раніше дозволяв суцільні санітарні рубки у заповідних територіях, де переважно росте зрілий діловий ліс. Тому на значній частині території заказника державного значення «Брадул», зокрема, у 2000-х рр. було зрубано без достатніх на те підстав немалу частину охоронюваного лісостану. А чи були ті дерева хворі чи ні ― вже й не докажеш. Однак департамент екології Закарпатської ОДА на наш запит підтвердив, що жодних оздоровлювальних заходів на території Брадульського заказника санкціоновано не було. Отже місцева самодіяльність.

Дуже характерним для Закарпаття є обсяг вирубування. Якщо в Івано-Франківській області ліс продають на корені у порівняно віддалених одна від одної ділянках лісництв, то на Закарпатті притримуються практики, що продавати право продажу лісу в одній зоні практичніше, безпечніше і дешевше. В результаті схили мають вигляд вибуху атомної бомби. Чи не тому на них практично не затримуються опади? Питання риторичне.

Лісівникам є над чим попрацювати. Дорога в Європу не закінчується отриманням бажаного сертифікату. Якщо ми хочемо зберегти ліси на ділі, а не на папері екостендів, встановлених у достатку вздовж лісових доріг, то потрібно міняти підходи. Інакше в нас зникне професія лісівника, а залишаться лише лісогуби.
Інтернет-крамничка сучасної української літератури

Запрошуємо до членства


ЗН?ЖК? ВІД:

Острівець

Мандрів 15%

15%

15%

15%
10%

10%

7%

Садиба Арніка 10%

У Пилиповича 15%


Код для вашого сайту
© 2000-2017 karpatia.org.ua
   -     Greenways   ...